პროექტის სახელწოდება
|
ჩემი სოფელი
|
პროექტის მთავარი
იდეა (თემა) 1-2 წინადადებით:
|
სოფლის ისტორია, კულტურა, ტრადიციები, მდებარეობა.
|
პროექტის აქტუალობა
|
მოსწავლეები
შეისწავლიან მშობლიურ სოფელს. სოფლის ისტორიას. მოიპოიპოვებენ
სოფლის შესახებ ლეგენდებს, თქმულებებს.
|
პროექტის მიზნები
|
გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის რეალურ ცხოვრებაში გამოყენების
უნარ -ჩვევების განვითარება.
ინტერვიუს აღების, გამოკითხვის
ჩატარება, მასალების დამუშავება.
|
მონაწილეთა
ასაკი
|
9-10
|
ვადები/ხანგრძლიობა
|
1-თვე
|
მოსალოდნელი
შედეგები/პროექტები,რაც შეიძება შეიქმნას:
|
მოსწავლეებმა
შეიყვარონ თავისი სოფელი .არ მიატოვონ და შეაყვარონ სხვებსაც. გამოიმუშვებენ
დამოუკიდებელი წერის უნარს.
|
პროექტისათვის
საჭირო ძირითადი რესურსები:
|
ვიდეო მასალა, ფოტო
აპარატი, რვეული კალამი, ფანქარი. ფორმატის
ფურცელი.
|
პროექტის მსვლელობა(ძირითადი
აქტიობები)
|
მოსწავლეები
იყოფა 2 ჯგუფად. მათ ევალებათ მოიძიონ ინფორმაცია
სოფლის შესახებ:
ისტორია, გეოგრაფიული
მდებარეობა, ტრადიციული დღესასწაულები.
მიღებულ ინფორმაციას
კედლის გაზეთში ფოტო მასალასთან ერთად წარმოადგენენ.
|
საგნებთნ/საგნობრივ
ჯგუფებთნ/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
|
კავშირი ბუნებასთან, ხელოვნებასთან, მუსიკასთან.
|
პროექტის ხელმძღვანელი
(მასწავლებელი):
|
ნარგიზა ძნელაძე
|
ხელმძღვანელის
ელ .ფოსტა
|
|
პროექტის ვებ
-გვერდი/ბლოგი:
|
Friday, December 20, 2013
პროექტი
Tuesday, December 17, 2013
გაკვეთილის გეგმა მათემატიკაში
გაკვეთილის თემა
|
მთელის ნაწილები-ნახევარი,მეოთხედი,მესამედი
|
სწავლების საფეხური
და კლასი
|
პირველი საფეხური,მეოთხე
კლასი
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
ნარგიზა ძნელაძე
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
9
|
განსაკუთრებული
საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
0
|
წინარე ცოდნა
|
·
გეომეტრიული
ფიგურების-მართკუთხედის,წრის,მონაკვეთის
ამცნობა,
·
დახაზვა.
·
ნატურალური
რიცხვების მიმატება და გამოკლება.
·
საათის
ცნობა.
·
კავშირი დროის
საზომ ერთეულებს შორის.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
IV
კლასის „მათემათიკა“სახელმძღვანელო
გოგიშვილი,ვეფხვაძე.ფერადი ფანქრები,ცარცი,დაფა,ფერადი ფურცელი სახაზავი,მაკრატელი,მოდელები.პროექტორი,ინტერნეტი.
|
მოსწავლეთა
ორგანიზება
|
ინდივიდუალური
,საერთო
|
გაკვეთილის მიზნები
და შე დეგები
|
მოსწავლე ,
გაეცნოს ნაწილებს,კერძოდ ნახევარს,მეოთხედს,მესამედს
დაკავშიროს ისინი მთელის ტოლ ნაწილებად დაყოფასთან
მოსწავლემ შეძლოს
დემოსტრირება სურათებით და გეომეტრიული ფ
იგურებით:მართკუთხედი,წრე ,მონაკვეთი.
მოსწავლემ შეძლოს მთელის ნაწილის ამოცნობა და დასახელება
დაკავშირება
ზოგიერთი ფიგურის მოდელთან ,მაგალითად საათი,ნამცხვარი
-წრის მოდელებია,შოკოლადის ფილა მართკუთხედის,ფანქარი-
მონაკვეთის.
მო სწავლემ
შეძლოს მთელის ნაწილების შედარება და ერთმანეთთან დაკავშირება.შეძლოს აბსტრაქტული
ობიექტების განხილვაც დამათი ოპერირება.
|
მასწავლებლის
მნიშვნელობა და აქტივობა
|
იცნობდნენ ნაწილებს,ახასიათებდნენ
მოჰყავდეთ მაგალითები ნაწილებზე.
|
შეფასების საგანი
და პროცედურები
|
შეფასება იქნება განმავითარებელი,შეფასდებიან
ინდივიდუალურად.
|
|
საორგანიზაციო საკითხები საკითხები-2წთ
A ფაზა(გამოწვევა)
I აქტიობა-5წთ
მასწავლებელი
იღებს მართკუთხედის ფორმის ფურცელს,
მოსწავლეების
თვალწინ მოახევს რაღაც ნაწილს და აწვდის რომელიმე მოსწავლეს კომენტარით,მე თქვენ მოგაწოდეთ
ამ ფურცლის ნაწილი,ცხადია მოსწავლეების დიდი ნაწილი ხვდება რომ ეს არის ნახევარი.
B ფაზა ცოდნის კონსტრუირება
30 წთ
მოსწავლეები
ჩამორიგებული მართკუთხედის ფორმის ფურცლების საშუალებით ცდილობს მოდელზე ნახევრის
დემოსტრირებას.
მათი უმრავლესობა შეძლებს ამას დამოუკიდებლად ფურცლის შუაზე გადაკეცვით,შევთავაზოთ
გადაკეცილი ფურცელი კვლავ
შუაზე გადაკეცონ
და შემდეგ გადაშალონ.
ასე გაეცნობიან
მოსწავლეები მთელის მეოთხედ ნაწილს.
გაშლილ ფურცელზე
დაკვირვებით შეძლებენ მთელის ნახევრისა მეოთხედის
დაკავშირებას.ამავე ფურცლის გამოყენებით შეიძლება დარჩენილი ნაწილის შევსებაც
მაგ. მოსავლების
ნაწილს შევთავაზოთ მოაჭრან ნაკეცებიან
ფურცელს ერი
მეოთხედი ნაწილი.რამდენი მეოთხედი დარჩება?
აქტივობა
მოსწავლეები
ადარებენ მოჭრილ და დარჩენილ ნაწილებს.
შემდეგ სურათზე
წრის, მონაკვეთის მოდელზე ეცნობა მთელის
მესამედს,ადარებს მთელის სხვა ნაწილებს. მიღებულ ცოდნას განვამტკიცებთ კლასში სამუშაო
სავარჯიშოებით 1-13
აქტივობა
ამის შემდეგ
გათვალისწინებულია მთელი ნაწილების დაკავშირება დროის საზომ ერთეულებთა წრის მოხერხებული
მოდელია ისრიანი საათი.
ისრებიან საათზე
მუშობას ბაგრძელებთ პარაგრაფის ტექსტის დაკლასში 14,15, 22 სავარჯიშოების საშუალებით.
C ფაზა-რეფლექსია
შესაჯამებლად
გამოვიყენებ ვაშლს, დავყოფ ნაწილებად, გავარკვევთ რამდენ ნაწილად გაიყოფა, მერამდენედი ნაწილი შეხვდათ დ.ა.შ.
აქტივობა
საშინაო დავალება 3წთ
შეფასება
შეფასების რუბრიკა
განმავითარებელი
|
Subscribe to:
Posts (Atom)